MOŻLIWOŚCI KOMPENSACYJNE
Ludzki organizm doskonale równoważy dwie z pozoru przeciwstawne dla siebie funkcje - mobilność i stabilność. Z jednej strony możemy wykonać swoim ciałem praktycznie każdy ruch i ustawić je w każdej pozycji, a z drugiej zaś strony potrafimy robić to bezpiecznie i przenosić cały ciężar ciała jak i dodatkowe obciążenie np. wykonując jakąś pracę fizyczną. Ciało zbudowane jest w taki sposób, że posiada mięśnie o zróżnicowanych właściwościach:
- włókna białe - szybko kurczliwe, ich rola polega na wykonywaniu szybkich skurczy, są mało wytrzymałe na wysiłek.
- włókna czerwone - wolno kurczliwe, ich rolą jest utrzymanie bardziej długotrwałego napięcia, są wytrzymałe na wysiłek.
Oby dwa typy włókien ulegają patologią. Białe włókna mają skłonność do słabnięcia i atrofii, natomiast czerwone - do napięć i przykurczy. Stąd też u pracowników biurowych bardzo słabe, ale zarazem bardzo napięte mięśnie kapturowe.
Czasami ból pojawia się miejscach w których byśmy się go nie spodziewali, ponieważ wydaje nam się, że w żaden sposób nie obciążaliśmy tych struktur, ani nie wykonywaliśmy pracy nimi. Jednak ciało na obciążenie reaguje jako JEDEN CAŁY SYSTEM.
Ludzki organizm zawsze zachowuje się jak całość - i w stanach fizjologicznych np. podczas chodu, i w patologicznych np. podczas obciążania jednej ręki, bądź połowy ciała. Embriologiczny rozwój człowieka jest najlepszym przykładem całościowego funkcjonowania. Z dwóch komórek zaczynają tworzyć się zespoły narządów, mięśni, kości, układ nerwowy itd. Z tego wspólnego początku wszystkich komórek ciała można wywnioskować, że wszystkie komórki będą także łącznie reagować na różne sytuacje.
Zatem najmniejsza patologia w obrębie jakiejś tkanki, stawu itp., transmituje się przez cały organizm zaburzając jego funkcjonowanie z czasem zajmując strukturę, a na końcu sygnalizując to mocnym bólem. Można to przyrównać to sieci pajęczej, uderzenie owada w jakikolwiek element tej sieci jest transmitowane przez wszystkie odnogi.
W uproszczonym schemacie przenoszenie obciążeń wygląda następująco:
POWIĄZANIE STRUKTURY I FUNKCJI
I struktura, czyli jakość naszych mięśni, więzadeł, powięzi, stawów itp. determinuje to jak jesteśmy wstanie precyzyjnie prowadzić ruch, ale również nasza ruchomość, czyli funkcja będzie decydowała o tym w jakiej kondycji znajduje się struktura np. aby staw nie zesztywniał, musi pozostać ruchomy. Gdy staw zostanie pozbawiony ruchu, błona maziowa stawu zacznie produkować mniej płynu, a tym samym staw wysycha. skutkuje to zmniejszoną ruchomością stawu, a nawet poważnym jego zwyrodnieniem.
Zaburzenia funkcji mięśni prowadzą do zmian strukturalnych. Taki proces jest jednak odwracalny. Mniej więcej po 30 dniach wskutek zaburzeń funkcjonalnych (np. nieprawidłowego obciążania kręgosłupa podczas siedzenia) następują zmiany strukturalne (w tym degeneracyjne).
ZATEM JAK NAJSZYBCIEJ ZADBAJ O STAN SWOJEGO CIAŁA, JAK I O TO JAK SIĘ PORUSZASZ I OBCIĄŻASZ SWÓJ KRĘGOSŁUP.
Bibliografia:
1. Punkty spustowe i łańcuchy mięśniowo - powięziowe w osteopatii i terapii manualnej P.Richter, E.Hebgen.
Komentarze
Prześlij komentarz