NAPADOWY BÓL GŁOWY - MIGRENY CZ.II


 NAPADOWY BÓL GŁOWY – MIGRENY CZ.II

Przyszedł więc czas na omówienie kolejnej okolicy czaszki w której występują silne bóle głowy – CZĘŚĆ SKRONIOWA. Jest najbardziej skomplikowaną w budowie spośród dostępnych z zewnątrz kości mózgoczaszki. Kości skroniowe łączą się szwami z skrzydłem większym kości KLINOWEJ, z kością POTYLICZNĄ, kością CIEMIENIOWĄ. Każda z tych kości połączona jest z kością SKRONIOWĄ – SZWEM. Pomimo ogólnie znanej opinii szwy w czaszce nie są elementem stałym, czyli nie są ostatecznie i całkowicie zrośnięte. Dowiodły to najnowsze badania naukowe z wykorzystaniem najnowocześniejszych metod. Okazuje się, że w szwach czaszkowych znajdują się dość liczne włókna kolagenowe i elastynowe, umożliwiające przynajmniej w minimalnym stopniu poruszanie się kości czaszki wobec siebie nawzajem. Gdy uznamy to za fakt, to wszelkie zmiany oraz deformacje w układzie czaszkowym, mogą a nawet będą powodowały silne stany bólowe głowy, a w pomniejszym czasie mogą one przerodzić się na dysfunkcję w układzie ruchu.



Nie możemy zapominać również o oponach mózgowo-rdzeniowych: twardej, pajęczej, miękkiej. Gdy któraś z kości czaszki zostanie przesunięta, automatynie będzie miało to wpływ na napięcia przenoszone do mózgu. Często powikłania w czasie porodu mogą mieć wpływ na funkcje tych struktur oraz wypaki komunikacyjne i inne urazy w ciągu życia. Stany emocjonalne i psychiczne będą również predysponowały do powstania dysbalansu pomiędzy kośćmi czaszki, a tym samym silne, wręcz migrenowe bóle głowy.

Jakiekolwiek zaburzenia w obrębie szwów oraz całej kolumny kręgosłupa będą miały również wpływ na funkcje płynu mózgowo-rdzeniowego, który jest niezbędnym produktem do odżywiania tkanki nerwowej, jak i usuwania produktów przemiany materii, a jego napięcie wynikające z dysbalansu układu kostnego czaszki oraz kręgosłupa będzie miała wpływ na odczuwanie bólu.



Ale ból głowy w części skroniowej, czy jakiejkolwiek innej nie ogranicza się jedynie do przyczyny kostno-stawowej czaszki. Przyczyn jest wiele, ale jedną z najważniejszych może okazać się również zły stan tkanki miękkiej. Mocne napięcie m. ŻWACZA, m. MOS, m. SKRONIOWEGO, oraz DWUBRZUŹDŹCOWEGO ma również wpływ na silne bóle głowy w okolicy skroniowej i płatu czołowego. Częste naprężenia w okolicy szyji i głowy będą powodowały nasilenie objawów. Praca siedząca przy komputerze z głową ustawiona w protrakcji (czyli wysunięciu poza oś ciała), będzie zmuszała takanki do nadmiernej pracy a to poskutkuje przeniesieniem obciążeń na poszczególne mięśnie i powięzi i zakończy się bólem głowy.



Każdy przypadek jest indywidualny i trzeba go rozpatrywać osobno. Jednak każdy z nas podlega tym samym obciążeniom w ciągu dnia. Kluczowym aspektem zapobiegawczym będzie prawidłowa eksploatacja naszego ciała poprzez utrwalanie prawidłowych wzorców siedzenia, pracy czy też chodzenia.

Jest wiele metod terapeutycznych mogących pomóc w problemach przewlekłego bólu głowy. Terapia tkanek miękkich jak i terapia czaszkowo-krzyżowa to jedne z najbardziej skutecznych metod terapeutycznych dostępnych i pomocnych w bólach.

Wszystkich zainteresowanych zachęcam do kontaktu: 660 632 715 – Eliasz
Polubienia naszego facebook'a: https://www.facebook.com/medtherapyy/
Odwiedzenia naszej strony: www.medtherapy.pl

ZAPRASZAM DO OCZEKIWANIA NA CZ. III  

Komentarze